Gs468x60

Šogad Daugavpils policijas pārvaldes Kriminālpolicijas birojs ierosinājis jau 187 kriminālprocesus par viltotas naudas gadījumiem Daugavpilī. Kriminālpolicijas biroja 2. nodaļas inspektors Ainārs Sulainis pastāstīja, ka šogad Latgalē ir jauns viltotas naudas pieplūdums, turklāt viltotāji apguvuši augstas tehnoloģijas, tāpēc viltojumu esot grūti atpazīt, piemēram, uz papīra švīkas tas neatstāj. Monētas tiek izgatavotas no vara, cinka un niķeļa sakausējuma. Viltotas tiek viena un divu latu monētas, vienreiz atrasta viltota 50 santīmu monēta. Viltotu latu galvenokārt var atpazīt pēc nekvalitatīvā uzraksta „Latvijas Banka” uz monētas maliņas. Viltota divu latu monēta, atšķirībā no oriģināla, ir tumšāka, bet uzrakstam „Latvijas Banka” uz maliņas spiežas cauri rievojums.

A.Sulainis aicina iedzīvotājus uzmanīties, saņemot tirdzniecības vietās naudas atlikumu. Lielākoties viltotā nauda ir apgrozībā lielveikalos un atsevišķos mazos tirdzniecības uzņēmumos, īpaši lauku veikalos, kā arī tirgū un sabiedriskajā transportā. Liela atbildība gulstas uz pārdevējiem, kuriem par viltojumu nekavējoties jāziņo policijai. Taču ne vienmēr pārdevēji to pamana, tāpēc izdod viltojumu tālāk pircējiem, dažkārt to darot tīšām, taču par to draud kriminālatbildība.

Arī pircēju pienākums būtu aizdomīgās monētas pārbaudīt un viltojuma gadījumā tās nodot policijai, taču cilvēks visbiežāk viņš cenšas iespējamo viltojumu iemānīt citam. Vairumā gadījumu viltojums tiek atklāts inkasācijas brīdī bankā, kur speciāla iekārta uzreiz identificē viltojumu.

No kurienes nāk viltotā nauda, pagaidām nav noskaidrots, taču tiek pārbaudītas potenciālās ražotnes. Policija pieļauj, ka ražotne varētu atrasties arī ārpus Latvijas un ienāk valstī pēc speciāla pasūtījuma caur tirdzniecības tīklu vai arī to ražo kāds individuāls „komersants”, kas pats cenšas izplatīt naudu. Lai ražotu tik kvalitatīvu viltojumu, nepieciešama laba prese, kas maksā dārgi - vismaz četrus vai piecus tūkstošus latu, skaidro A.Sulainis. Kā izrādās, iegādāties tādu aparatūru nav nemaz sarežģīti – to var atvest no Vācijas vai Krievijas, jo aparatūra der arī citiem, nevainīgiem mērķiem. Minūtē tāda var saražot ap 5 monētām.

Ainārs Sulainis uzskata, ka viltojumu ražošana visdrīzāk notiek personu grupā. Visdraudīgākā situācija varētu rasties 2008. gadā, kad Latvijā notiks pāreja uz eiro, jo tad sāksies masveida atbrīvošanās no viltotās naudas un tā varētu pārpludināt tirgu. Ainārs Sulainis uzskata, ka steidzami jāsakārto likumdošana, jo citās valstīs par šādu noziegumu draud bargs sods, bet Latvijā reālu cietumsodu nepiemēro. Pirms trim gadiem tiesājuši divus daugavpiliešus, kuri Rīgā ražoja viltotu naudu, bet viņi saņēma tikai nosacītu sodu. Līdzīga situācija bijusi pirms vairākiem gadiem Daugavpilī, kad tēvs ar dēlu uz laba kopētāja drukājuši desmit latu banknotes un centušies norēķināties ar tām veikalā. Viltota papīra nauda neesot tik izplatīta, taču Latvijā var „uzrauties” arī uz viltotu valūtu, piemēram, pērn tika pabeigta izmeklēšana par viltotu sterliņmārciņu banknošu iepludināšanā Latvijā. Viltotāji bijuši mūsu pašu iedzīvotāji, kuri ar biznesu nodarbojas Anglijā. Galvenokārt no viņiem cietuši taksometru vadītāji, kuri ņēmuši maksu par pakalpojumiem arī šajā valūtā.

Policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un pārbaudīt naudu turpat pie kases. Ja iedzīvotājiem ir informācija par viltotas naudas atrašanas vai izplatīšanas gadījumiem, policija lūdz zvanīt pa tālruni 54 03399, anonimitāte garantēta.

Svētdiena, 2016. gada 14. februāris
Valentīns
LasietLl d62c6bf472018db41a88472dcd57af4b9ea00e93f0e864bf296d1628c0605c6d12. februāra numurā
 • Kāpēc Dagnija un Andrejs laulāsies gaisa balonā?
 • Kā rodas šokējoši apkures rēķini?
 • Vai laboratoriskie izmeklējumi pienākas visiem?
Februaris 220x96


 • 12. Februāris
  Sakot jāvārdu gaisa balonā, iekļūs Ginesa rekordu grāmatā https://t.co/XGRdw6Sb0I via @LatgalesLaiks
 • 12. Februāris
  Lauksaimnieki nolēma atvērt veikalu Daugavpilī https://t.co/C4xL75yIl4 via @LatgalesLaiks
 • 11. Februāris
  Domes deputāti apskatīja topošo šmakovkas muzeju https://t.co/BtVg2TSTwN via @LatgalesLaiks