Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
Darba piedavajums

Kopš 2000. gada Irma Ivanova centusies pārliecināt Valsts zemes dienestu (VZD), ka mērnieku ierādāmās robežas neatbilstot Zemes grāmatā reģistrētā robežu plāna robežām. Viņas viedokli atbalstījusi arī Zenta Ruhmane, kuras mežs robežojas ar I. Ivanovas mežu.

„Latgales Laiks” kopā ar VZD Dienvidlatgales reģionālās nodaļas speciālistiem bija ierosinājis meža īpašniekiem doties uz mežu, lai precizētu zemes robežas klātienē.28. aprīlī kopā ar VZD Dienvidlatgales reģionālās nodaļas Pasūtījumu izpildes pārvaldes vadītāju Vladislavu Simonovu, Mērniecības un topogrāfijas daļas vadītāju Kasparu Kudiņu un bijušo Mērniecības un topogrāfijas daļas vadītāju Māri Osi braucām uz Pilskalnes pagasta „Čiekuriem”. VZD darbinieki šo mežu apmeklēja jau piekto reizi. Mežā jau bija sapulcējušies meža īpašnieki Irma un Merkūrijs Ivanovi, Zenta Ruhmane, Broņislavs Naglinskis, Boļeslavs Zviedrāns, viņu kaimiņš Pēteris Drozdovskis un ilūkstietis Viktors Cibuļskis.

Mežā izstaigājām robežstigas. Secinājām, ka daži meža īpašnieki, izkarot apģērbu vai maisus kokos, iezīmējuši arī savas robežas, kuras atšķiras no mērnieku ierādītajām. I. Ruhmane prokuratūrai rakstīja, ka nepareizās robežas iemērījis mērnieks Aleksandrs Gapončiks. Mežā redzējām, ka Irmas Ivanovas viena robežstiga jeb robežvizūra izcirsta gandrīz taisni, tomēr tā nav trāpījusi uz otru robežpunktu, jo vienviet robežstiga sākta veidot neprecīzi. Turpat ieraudzījām arī citu ainu. B. Zviedrāns izcirtis likumdošanā noteiktu stigu no viena robežstaba jeb tā saucamās kupicas līdz otrai. Stigas taisnumu var redzēt arī ar neapbruņotu aci – no viena robežstaba līdz otram tā iet taisni, nevis līkumiem. Z. Ruhmane gan iebilda, ka robežai jābūt tādai, kāda tā bijusi iemērīta sākumā, tas ir, pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā un vidū, un kāda tā ir norādīta zemesplānā. B. Naglinskis uzskata, ka deviņdesmitajos gados nevarējis nomērīt un izcirst precīzas robežstigas, jo mērnieka vienīgais instruments bijis divu metru koka lauku cirkulis, bet cilvēks ar acīm redz citādāk, nekā ar mērinstrumentiem. Šobrīd zemes robežas tiek noteiktas ar GPS jeb ģeogrāfiski informatīvas sistēmas iekārtu un ar elektroniskiem tahimetriem, kuru precizitāti līdz šim neviens nav apšaubījis. Mērījumi tiek veikti no vienas robežzīmes jeb kupicas (par kupicu sauc robežzīmi ar aprakumu 2.2 m diametrā) līdz otram, paši robežstabi netiek pārvietoti.

Zemes īpašnieki piekrita K. Kudiņa ierosinājumam, ka tuvākajā laikā VZD Dienvidlatgales reģionālās nodaļas speciālisti atkal brauks uz „Čiekuriem”, lai kopā ar mežsargu un policistu izcirstu meža robežstigas jeb īpašuma robežas. Līdz ar to arī Irmas Ivanovas mežam būs likumīgas nevis patvaļīgi traktētas robežas.

Ievēro!

*Likumdošana paredz, ka pēc zemes robežas noteikšanas zemes īpašniekam divos mēnešos mērnieka klātbūtnē jāuzstāda robežzīmes, kas var būt no koka, metāla, betona vai arī krustakmens. Tālāk pēc robežcentru ierīkošanas aptuveni pusotra mēneša laikā zemes īpašniekam ir jāveic robežzīmju aprakšana (tas ir, jāierīko kupicas) un jāizcērt mežā robežstigas.

*Reāli kupicu rakšanas un robežstigu izciršanas darbi var būt pagarināti, ja to darīt traucējuši laika apstākļi. Piemēram, ja robežu uzmērīšanu veic no novembra līdz martam, kad zemes rakšanas darbi nav iespējami, mērnieks izpildes termiņu nosaka laika posmā no 1. līdz 15. maijam, lai zeme atkustu.

*Zemes īpašnieki, diemžēl, bieži vien kupicas pārvieto pēc sava prāta, pastāstīja V.Simonovs. Brīvprātīga robežstabu pārvietošana rada strīdus ne jau par hektāriem, bet par centimetriem – lūk, kaimiņš ielīdis manā mežā vai zemē. VZD darbinieki par to viņus var sodīt, kā to paredz likumdošana.

Pirmdiena, 2017. gada 24. aprīlis
Nameda, Ritvaldis, Visvaldis
LasietLl21. aprīļa numurā
 • Cik viegli ir būt audžuģimenei?
 • Kā zemniekiem veicas ar pieteikšanos platību maksājumiem?
 • Kā Jorans Šteinhauers dziesmās atklāj Daugavpili?


Jurists

Ll slud

Dz

 • 21. Aprīlis
  Ģimene, skola un baznīca uztur dzīvi nomalē https://t.co/7CwqnAWb9c via @LatgalesLaiks
 • 21. Aprīlis
  Ceļmalas un stāvlaukumus piegružo par 100 tūkstošiem https://t.co/vj2I7DyI6U via @LatgalesLaiks
 • 21. Aprīlis
  Latviešu biedrība nevēlas „iesūnot” https://t.co/HdlSFsFvdt via @LatgalesLaiks